Odżywka humakentowa – dlaczego jest obowiązkową częścią pielęgnacji PEH?

pielęgnacja włosów

Pielęgnacja PEH, czyli proteiny, emolienty i humektanty to obowiązkowa część rutyny każdej włosomaniaczki, która chce utrzymać piękne i zdrowe włosy. Co warto wiedzieć na temat ostatniej z trzech wymienionych odżywek? Dlaczego jest tak ważna?

Czym jest odżywka humektantowa?

Odżywka humektantowa do włosów ma wiele zalet. Sprawia, że włosy się nie elektryzują, a jej rewelacyjne właściwości zauważają osoby z włosami skłonnymi do szybkiego przetłuszczania. Jej największym plusem są właściwości nawilżające (jest bogata w substancje higroskopijne, mające na celu przyciąganie cząsteczek wody i magazynowanie jej we włosach), przez co idealnie sprawdzi się do włosów suchych, pozbawionych blasku i oklapniętych.

Ponieważ odżywki humektantowe są jednym z filarów pielęgnacji, warto pamiętać, że należy stosować ją w określonych okolicznościach.

Jak często stosować odżywki humektantowe?

Odżywki humektantowe nie powinny być stosowane bez przerwy. Jeden lub dwa razy w tygodniu to wystarczająca częstotliwość, biorąc pod uwagę nawet codzienne mycie włosów. Powinny ją stosować szczególnie osoby o włosach suchych i podatnych na łamanie.

Skoro o częstotliwości mowa, ważną kwestią jest to, jak długo odżywka humektantowa powinna być trzymana na włosach. Czas zazwyczaj jest podany na opakowaniu, jednak niektórzy wolą przetrzymać odżywkę nawet o dodatkowe 20 czy 30 minut. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się utrzymać. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by (dla jeszcze lepszego efektu) wczesać odżywkę, a następnie zostawić ją jedynie na kilka minut i spłukać.

Kiedy włosom brakuje humektantów, a kiedy mają ich za dużo?

Włosy, którym brakuje humektantów, są zazwyczaj matowe, oklapnięte i szorstkie. Najwięcej wątpliwości budzi też suchość. Nadmiar humektantów za to rozpoznać można po puszeniu i plątaniu.

Utrzymanie równowagi PEH jest niewątpliwą sztuką, jednak z dobrymi produktami od zaufanych marek można być pewnym powodzenia osiągnięcia zamierzonych efektów.