Jakie są rodzaje pudrów do twarzy i jak wybrać najlepszy?

Puder to jeden z tych kosmetyków, który gości w kosmetyczce niemal każdej kobiety. Ich rodzajów jest tak dużo, że wybór odpowiadającego potrzebom nawet najbardziej wymagających cer, nie stanowi problemu. Dobrze dobrany puder nie tylko pomoże zamaskować mankamenty cery, ale także utrwali makijaż i sprawi, że twarz będzie wyglądała nieskazitelnie.

Rodzaje pudrów do twarzy i ich zastosowanie

Pudry możemy w pierwszej kolejności podzielić ze względu na formułę, w jakiej występują. I tak dzielimy je na pudry do twarzy w formie sypkiej i prasowanej. O ile pudrów sypkich używamy przede wszystkim w domu, do utrwalenia makijażu i nadania cerze jednolitego koloru, o tyle pudry prasowane sprawdzają się świetnie do poprawek w ciągu dnia.

Oprócz tego pudry dzielą się na kilka rodzajów w zależności od efektu, jaki dają na skórze. Wyróżniamy pudry matujące, satynowe i rozświetlające. Nie musimy ograniczać się do użycia jednego pudru do twarzy. Możemy stosować je na konkretne partie twarzy np. puder matujący na nos i czoło a puder rozświetlający na boki twarzy. Pozwoli to wydobyć rysy i sprawi, że będzie ona wyglądała bardziej naturalnie.

Jak dobrać puder do rodzaju cery?

Kosmetyki tego rodzaju często wzbogacane są o różne substancje, które dedykowane są do konkretnego typu cery i mają za zadanie np. nawilżyć cerę czy zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu sebum. Osoby z cerą suchą mogą zdecydować się na rozświetlający puder do twarzy z kwasem hialuronowym albo olejem arganowym. Przy cerach tłustych i trądzikowych powinny sprawdzić się z kolei pudry matujące bambusowe, ryżowe i mineralne.

Dobrze dobrany puder powinien ujednolicać cerę, wyrównywać koloryt, nie wysuszając przy tym skóry i nie zatykając porów. Niezależnie od typu cery możemy sięgać po pudry do twarzy o różnym wykończeniu. Musimy tylko pamiętać, by np. Przy cerze tłustej nie stosować pudru rozświetlającego tam, gdzie skóra przetłuszcza się najbardziej, czyli w strefie T. Z kolei osoby z cerą suchą nie powinny stosować pudru matującego na te partie twarzy, które są najbardziej odwodnione. Może to bowiem skutkować podkreśleniem suchych skórek.